خانه » مطالب مناجاتی » مطلب پنجاه هشتم

مطلب پنجاه هشتم

#شب_جمعه:

و عنه عن أبیه عن ابن أبی عمیر عن رجل من أصحابه قال: أبو عبد اللَّه علیه السلام: أوحى اللَّه عزّ و جلّ إلى موسى علیه السلام: إنّ عبادی لم یتقرّبوا بشى‏ء أحبّ إلیّ من ثلاث خصال قال: یا ربّ و ما هنّ.
قال: یا موسى! الزهد فی الدنیا و الورع عن معاصیّ و البکاء من خشیتی
قال موسى! یا ربّ ما لمن صنع ذا؟ فأوحى اللَّه عزّ و جلّ إلیه: یا موسى! أمّا الزاهدون فی الدنیا ففی الجنّه و أمّا البکّاؤون من خشیتی ففی الرفیع الأعلى لا یشارکهم فیه أحد و أمّا الورعون عن معاصیّ فإنّی افتّش الناس و لا افتّشهم.

و از على بن ابراهیم از پدرش از ابن ابو عمیر از قول مردى از اصحاب ایشان از ابو عبداللَّه علیه السلام نقل کرده که حضرت فرموده: خداوند متعال به موسى وحى فرمود: اى موسى! بندگان من بوسیله سه خصلت که محبوب من هستند به من تقرب پیدا مى‏ کنند. موسى عرض کرد: خداوندا! آن سه خصلت کدامند؟
خداوند فرمود: اى موسى! پارسایى در مورد دنیا (یعنى فریفته دنیا نشود)، خوددارى از گناه کردن به من و گریه کردن از خوف و خشیت من.
موسى عرض کرد: خداوندا! بنده:‏اى که این سه کار را انجام دهد پاداشش چیست؟
خداوند پاسخ داد: اى موسى! پاداش زاهدان در دنیا بهشت مى؛‏باشد و پاداش کسانى که از ترس به من گریه مى‏؛کنند، آن است که جاى آنها در ملکوت.
بسیار اعلا مى؛‏باشد (که بالاترین درجات بهشت است) که هیچ کس از بندگان من به آن مقام نمى ‏رسند. اما پاداش خوددارى از ارتکاب گناه آن است که من در روز قیامت از مردم حساب مى ‏کشم ولى از این اشخاص حساب نمى ‏کشم.

منبع:
الجواهر السنیه فی الأحادیث القدسیه (کلیات حدیث قدسى)؛ ص ۸۷

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*