خانه » مطالب مناجاتی » مطلب سوم

مطلب سوم

در خبر از پیامبر اکرم (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) نقل شده است که فرمود: «روز قیامت براى بندگان خدا در برابر هر روز از ایام عمر، بیست و چهار مخزن به تعداد ساعات شبانه روز گشوده می شود، مخزنى را باز مى ‏کنند مى ‏بیند پر است از نور و سرور صاحبش، با دیدن چنین صحنه ‏اى، خوشحال و شادمان مى‏ شود به حدّى که اگر شادى او را بین اهل جهنّم تقسیم کنند مات و مبهوت شده درد آتش را احساس نخواهند کرد، این مخزن همان ساعتى است که در آن‏ پروردگارش را اطاعت کرده بود». «سپس مخزن دیگرى را مى ‏گشایند، مى‏ بیند تاریک است و گندیده و ترس ‏آور، صاحبش با دیدن این صحنه، آنقدر ترس و زارى او را فرا مى‏ گیرد که اگر آن را بر اهل بهشت قسمت کنند، نعمتهایش بر آنان ناخوش مى‏ گردد، این مخزن همان ساعتى است که در آن معصیت و گناه مرتکب شده بود».
«سپس مخزن سومى را باز مى ‏کنند، مى ‏بیند خالى است، نه او را مسرور مى ‏کند و نه غمگین و این همان ساعتى است که وى در آن ساعت خوابیده یا به امور مباح دنیایى مشغول بوده است در اینجا او را تأسف و پشیمانى فرا مى ‏گیرد که چرا چنین لحظاتى را از دست داد در حالى که مى‏ توانست آن را پر از حسناتى کند که به وصف نیایند».
«و من هذا قوله تعالى: ذلِکَ یَوْمُ التَّغابُنِ‏(سوره تغابن، آیه ۹) » یعنى: «و آیه شریفه قرآن نیز رساننده همین معناست، آنجا که مى‏ فرماید: آن روز، روز پشیمانى است».

منبع: عده الداعی ابن فهد حلی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*