جدیدترین مطالب
کتاب قران بسندگی اثر دکتر حسین محمدی فام به چاپ رسید

کتاب قران بسندگی اثر دکتر حسین محمدی فام به چاپ رسید

به حول و قوه الهی کتاب “قرآن بسندگی” اثر دکتر حسین محمدی فام توسط انتشارات موسسه دارالاعلام قم به چاپ رسید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،کتاب “قرآن بسندگی” اثر حسین محمدی‌فام محقق و استاد دانشگاه جامع علوم و معارف قرآن کریمتوسط انتشارات موسسه دارالاعلام قم منتشر و روانه بازار کتاب شد.این کتاب که پژوهشی در بررسی و نقد نظریه قرآن بسندگی است، در نمایشگاه کتاب امسال عرضه شده و قابل تهیه است.

نویسنده این کتاب در گفتگو با تسنیم گفت: در این پژوهش نظرات برقعی، شریعت سنگلجی و حسینی طباطبایی درباره قرآن بسندگی و میزان رجوع به احادیث در تبیین قرآن، بررسی و نقد شده است.

وی تصریح کرد: برخی از علمای شیعه معاصر ایران با انگیزه‌هایی چون اصلاح عقاید دینی و مبارزه با خرافات مذهبی، به آرای خاصی معتقد شده و در بعضی اندیشه‌ها به نظریات اهل سنت و گاهی وهابیت نزدیک شده‌اند. رضاقلی شریعت سنگلجی، ابوالفضل برقعی و مصطفی حسینی طباطباییاز شخصیت‌های مهم این طیف هستند.نظریه قرآن‌بسندگی که در دو حوزه کفایت قرآن برای هدایت بشر و عدم نیاز تبیین آن به روایات، مطرح است، از مهم‌ترین اندیشه‌های آنان است. در این تحقیق، به این نتیجه رسیدیم که از این سه شخصیت فقط ابوالفضل برقعی قائل به قرآن‌بسندگی است و آن دو با وجود قرآن‌گرایی شدید، چنین عقیده‌ای ندارند.کتاب حاضر به نقد و بررسی ادله قرآن‌بسندگی پرداختهاست.

محمدی‌فام افزود: از میان این سه شخصیت که قرابت فکری زیادی با هم دارند و گاهی از آنان به اندیشمندان وهابیت شیعی نیز یاد شده، فقط برقعی صراحتاً به قرآن بسندگی معتقد شده است.در این کتاب، علاوه بر معرفی سه شخصیت فوق و تبیین آرایآنان در زمینه نحوه رجوع به کتاب خدا، به آثار قرآن بسندگی و کم توجهی به حدیث نیز اشاره شده است.

نویسنده این کتاب خاطرنشان کرد: قرآنیانیا اهل قرآن کسانی هستند که با تمرکز بر قرآن و کم عنایتی به احادیث، به آرایخاص و شاذی معتقد گشته‌اند. کسانی که در دنیای اسلام به این عنوان مشهور شده‌اند دارای نظرات یکسان نبوده و در رجوع به احادیث به جهت تبیین کتاب خدا، شدت و ضعف دارند. سه شخصیت فوق کسانی هستند که به جریان قرآنیان نزدیک بوده اما در این زمینه با هم اختلاف نظرهایی نیز دارند که در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است.

وی گفت: کتاب ” قرآن‌بسندگی” شامل سه بخش اصلی است: بخش اول معرفی سه شخصیت اصلی کتاب به طور کامل؛ بخش دوم بیان ادله قرآن بسندگی و نقد آن؛ بخش سوم هم بیان برخی از آثار و نتایج قرآن بسندگی.

 

IMG_20190428_154301_036

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*