مراسم غسل

امیرمؤمنان(ع) غسل آن حضرت را شروع نمودند. امام صادق(ع) فرموده اند: از آنجا که فاطمه(س) صدیقه بودند، نباید جز صدیق شخص دیگری او را غسل می داد همانگونه که مریم را عیسی(ع) غسل داد(۱)

و نیز فرمودند: امیرمؤمنان(ع) آن حضرت را در مرتبه ی اول سه بار و در مرتبه ی دوم پنج بار با آب شست و شو دادند. در آخرین مرحله مقداری کافور قرار دادند.
در هنگام غسل می فرمودند: “خداوندا! این کنیز تو، دختر رسول و بر گزیده ی آفریدگار است. خداوندا، حجتش را به او تلقین فرما و برهانش را تقویت نما، بر درجه و مقامش بیفزا و بین او و محمد(ص) جمع فرما” (۲)
پس از پایان غسل، آن حضرت را از زیادی حنوط رسول خدا(ص)که جبرئیل از بهشت آورده بود حنوط کردند. رسول خدا(ص) فرمودند: یا علی و یا فاطمه(ع) این حنوط بهشت است که جبرئیل آن را به من داده است به شما سلام می دهد و می گوید: آن را تقسیم کنید و قسمتی را هم برای من جدا کنید. حضرت فاطمه(س) فرمودند: ثلث آن برای شما و درباره ی بقیه آن هم علی(ع) نظر بدهد.
رسول خدا(ص)گریستند و فاطمه(س) را در آغوش کشیدند و فرمودند: تو دختر موفق، رشید، هدایت یافته ای هستی.
سپس فرمودند: یا علی درباره ی بقیه ی آن نظرت را بگو. فرمودند: نصف آن برای او(فاطمه.س)، نصف دیگر برای کسی که شما بفرمایید. حضرت فرمودند: برای تو.(۳)
امیرمؤمنان(ع) آن حضرت را در هفت لباس کفن کردند و پیش از آنکه ردا را گره بزنند فرمودند: یا ام کلثوم، یا زینب، یا فضه، یا حسن، یاحسین! بیایید از مادرتان زهرا(س) توشه بگیرید. این لحظه جدایی و فراق است و دیدار و ملاقات در بهشت خواهد بود. حسنین(ع) جلو رفتند، در حالی که می گفتند: “وا حسرتا! از فقدان جد ما محمد مصطفی(ص) چندان نگذشته که مادرمان را از دست دادیم. مادر! وقتی جد ما را دیدار کردی سلام ما را به او برسان و بگو ما بعد از شما در دنیا یتیم شدیم”
خود را روی آن بدن مطهر افکندند و آنچنان گریستند که سنگ را آب کرد. امیرمؤمنان(ع) فرمودند: خدا را گواه می گیرم که حضرت زهرا(س) چنان آه و ناله کرد و دست های خود را از کفن بیرون آورد و حسنین(ع) را به سینه چسبانید در آن هنگام هاتفی از آسمان ندا داد: ای پدر حسنین! آن دو را از روی بدن مادر بردار که به خدا سوگند فرشتگان آسمان را به گریه انداختند.
امیرمومنان(ع) آن عزیزان را از روی آن بدن پاک برداشت و بندهای کفن را محکم بستند(۴)
امام(ع) بر آن عزیز ستمدیده ی غمگین، به همراه امام حسن(ع)، امام حسین(ع)، عقیل، عمار، سلمان، مقداد و ابوذر(۵) نماز گذاردند و آن صدیقه ی شهیده را در خانه اش دفن فرمود(۶)
در روایتی آمده چون امیرمومنان(ع) آن اول مظلومه را در قبر نهاد و قبر را درست نمود دو ملک از آن حورا انسیه پرسیدند.
من ربک؟
فرمود: الله ربی
پرسیدند: و من نبیک؟
فرمود: ابی محمد(ص)
سوال کردند: و من امامک؟
فرمود: هذا القائم علی قبری علی(ع)
این که بر قبرم ایستاده علی(ع) امام من است(۷)
منبع:
مقتل مقرم؛ مراسم غسل؛ ص ۲۶۰
(۱): علل الشرایع صدوق؛ ص ۲۲؛ باب ۱۴۸
(۲): بحارالانوار ؛ ج ۱۸ ؛ ص ۲۶۳
(۳): الطرف؛ سید بن طاووس ؛ ص ۴۱؛ الطرفه ۲۷
(۴): بحارالانوار ؛ ج ۱۰ ؛ ص ۵۱
(۵): روضه الواعظین؛ ص ۱۵۱
(۶): عیون المعجزات ؛ ص ۴۷
(۷): الاصابه ؛ ج ۴؛ ص ۴۸۷

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*