جدیدترین مطالب

تابوت

۱//حضرت زهرا(س) به اسماء بنت عمیس فرمود: “این پارچه ای که روی جنازه ی زنان می اندازند و اندام زن در مقابل چشم همه معلوم می شود اصلا برای من خوشایند نیست.”

اسماء عرض کرد: “ای دختر پیامبر! چیزی در حبشه دیده ام که الان برایت تعریف می کنم.”
اسماء می گوید: صندوقچه ای با شاخه و ترکه ی خرما درست کردم و پارچه ای بر روی آن انداختم.
حضرت با دیدن تابوت فرمود: “این خوب است، این زیباست. اگر بدن زنی را در آن بگذارند هیچ مردی آن را نخواهد دید. وقتی من از دنیا رفتم خودت مرا غسل بده و هیچکس را هم راه نده.”
پیکر پاک فاطمه(س) را علی(ع) و اسما بنت عمیس غسل و کفن کردند.(۱)
منبع:
الدمعه الساکبه؛ تابوت؛ ص ۱۴۹
(۱): کشف الغمه؛ ج ۲؛ ص ۱۲۶

 

۲//در تهذیب از ابو عبدالرحمن حذّاء، از امام صادق(ع) روایت شده که گفت:

اوّلین تابوتى که در اسلام ساخته شد، تابوت فاطمه علیها السّلام بود. زیرا آن بانو در آن بیمارى که از دنیا رفت به اسما فرمود: من لاغر شده ‏ام و گوشت بدنم از بین رفته است. آیا چیزى که بدنم را بپوشاند براى من درست نمى ‏کنى؟ اسما گفت: زمانى که من در حبشه بودم نوعى تابوت مى ‏ساختند. مایل هستید من شکل آن را نشان دهم؟ فرمود: مانعى ندارد.
اسما گفت تا تختى را آوردند، آنگاه آن تخت را وارونه بر روى زمین نهاد، دستور داد تا شاخه ‏هاى خرمایى هم آوردند آن شاخه ‏هاى خرما را به پایه ‏هاى آن تخت تابید و یک پارچه روى آنها انداخت و گفت: این شکل همان تابوتى است که من دیدم. فاطمه زهرا علیها السّلام فرمود: نظیر این تابوت را براى من بساز و بدنم را به وسیله آن بپوشان! خدا بدن تو را از آتش محفوظ بدارد!

منبع:
زندگانى حضرت زهرا علیها السلام؛ ترجمه بحارالانوار؛ ص ۶۷۶

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*