جدیدترین مطالب

سخنان بزرگان دنیا درباره مولای متقیان حضرت علی(ع)

سخنان بزرگان دنیا درباره مولای متقیان حضرت علی(ع)

۱ـ امام علی بن ابیطالب بزرگ بزرگان و یکتا نسخه زمان بود که شرق  و غرب در عالم قدیم و جدید،‌ صورتی به سان این نسخه که مطابق اصل باشد به خود ندیده!

شیلی شمیل / فیلسوف مادیگرا

از قدرت ما خارج است که علی را دوست نداشته باشیم و به این مرد پاک عشق نورزیم! زیرا او جوانمردی بس عالی قدر و بزرگ منش بود که از سرچشمه وجدانش خیر و نیکی می جوشید و از دلش شعله های شور و حماسه زبانه می زد ….. وی درکوفه غافلگیرانه و از شدت عدالتش کشته شد.

توماس کارلایل / نویسنده و مورخ انگلیسی

۳ـ نزد حقیقت و تاریخ یکسان است که او را بشناسی یا نشناسی. تاریخ و حقیقت گواهی می دهند که او وجدان بیدار، پدر و بزرگ شهیدان، علی بن ابیطالب، صوت عدالت انسانی و شخصیت جاویدان شرق است! ای دنیا، چه می شد اگر هر چه قدرت و قوت داشتی به کار می بردی و درهر زمان یک علی با آن عقلش، با آن قبلش، با آن گفتارش و با آن ذو الفقارش به جهان ارزان می داشتی.

جرج جرداق / نویسنده و دانشمند مسیحی

۴ـ قدرت نمایی و قهرمانی امام، تنها در حدود میدانهای جنگ نبود. او قهرمانی بود در صفای بصیرت، طهارت و جدان، سحر بیان ،‌حرارت ایمان، عمق انسانیت، بلندی همت، نرمی طبیعت ، یاری محروم ،‌نجات مظلوم از دست ظالم و فروتنی برای حق ( درهر مظهری که حق برایش تجلی نماید)…. راستی که بر هر مورخی،‌هر چند هوشمند و نابغه باشد محال است بتواند تصویر کاملی از عظمتی مانند علی به دست تو دهد گرچه در هزار صفحه باشد. زیرا آنچه را که این قهرمان مرموز عرب، در میان خود و پروردگارش تفکر و تامل نموده وگفته و عمل کرده،نه گوشی شنیده و نه چشمی دیده است. آن بسی بیش از آن چیزهایی است که به دست خود نمودار یا به زبان و قلمش آشکار نموده. پس هر تصوری که از او ترسیم نماییم ناچار صورتی ناقص از آن اصل کامل خواهد بود. علی قهرمانی بی مانند فکر  و روح و بیان، د رهر زمان ومکان است.

میخائیل نعیمه / نویسنده مسیحی لبنان

۵ـ اگر این خطیب بزرگ (امام علی)،‌ هم اکنون ـ در عصر ما ـ بر منبر کوفه پا می نهاد،‌می دیدید که مسجد کوفه با آن پهناوریش از کلاه شاپوهای اروپاییان موج می زد. می آمدند تا از دریای سرریز دانش او ،‌روحشان را سیراب سازند.

نرسیسان / دانمشند مسیحی و سر دبیر سفارتخانه بریتانیا در بغداد

۶ـ در توصیف نهج البلاغه: بدون تردید،‌ شما این مقدار از شاهکارهای اندیشه تابناک و منطق استوار را، آن هم با سبک و روش بی نظیری که در نهج البلاغه وجود دارد، در سراسر ادبیات عرب نخواهید یافت.

جرج جرداق / نویسنده و دانشمند مسیحی

۷ـ آیا سرگذشت آن زمامدار را شنیده ای و با او آشنایی یافته ای: که بر زمین و زمان فرمان می راند و در عین حال با دست خود آسیا می کرد و از دسترنج خود نان خشکی فراهم می آورد آنگاه  آن را با زانوی خود می شکست و می خورد، و کفش خود را با دست خویش وصله می زد و از کم و بیش این جهان چیزی ذخیره نکرد؟!

جرج جرداق / نویسنده و دانشمند مسیحی

۸ـ واقعا سزاوار است که در جهان امروز، آتش افروزان جنگ و عوامل و مسببین بدبختیهای جوامع انسانی، به سخنان قهرمان اندیشه عربی و بزرگمرد وجدان انسانی، سرتعلیم فرود آورند.

جرج جرداق / نویسنده و دانشمند مسیحی

۹ـ علی معجزه پیامبر بود همچون عصا که معجزه موسی و زنده کردن مردگان که معجزه عیسی بود.

واقدی / مورخ عامه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*