جدیدترین مطالب

فضیلت روز عید سعید غدیر خم

امام رضا علیه السلام در فضیلت روز غدیر فرمودند:
هنگامى که روز قیامت برپا شود، چهار روز را زینت میدهند همان طور که عروس را آرایش میکنند. گفته شد: این چهار روز کدام ایام هستند؟
فرمودند: روز عید قربان، روز فطر، روز جمعه و روز غدیر. اما روز غدیر در بین اضحى و فطر و روز جمعه مانند ماه در بین ستارگان است… روز غدیر را روز کمال‏ میگویند، و روزى که شیاطین رانده میشوند، روزى که در آن اعمال شیعیان و دوستان آل محمد پذیرفته میگردد و آن روزى است که در آن خداوند اعمال مخالفین را رد میکند و آن‏ها را ناچیز می شمارد. (۱)

حسن بن راشد می گوید: به امام صادق علیه السلام عرض کردم: فدایت گردم! آیا غیر از عید فطر و عید قربان عیدی وجود دارد؟ در پاسخ فرمود: «نعم یاحسن! أعظمهما و أشرفهما» ؛ آری بزرگتر و شریف تر از آن دو عید، عید دیگری هست. عرض کردم: آن روز کدام است؟ فرمود:«یوم نُصِب امیرالمؤمنین عَلَماً للناس» (۲) آن روزی که امیرالمؤمنین علی علیه السلام به عنوان رهبر مردم نصب شد.» عرض کردم: نصب علی به عنوان رهبر در کدام روز بود؟ فرمود: روز هیجدهم ماه ذیحجه. (۳)

منابع:
(۱): اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام، ص ۵۶۶ و ۵۶۷
(۲):کافی؛کلینی؛ ج ۴،ص ۱۴۸
(۳): چهل حدیث پیرامون غدیر؛ اشتهاردی؛ ص ۴۸

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>